Złota Setka Opolszczyzny

Od jedenastu lat zestawienie Złota Setka Opolszczyzny tworzone jest przez pracowników i studentów Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, a następnie publikowane na łamach Nowej Trybuny Opolskiej. W tegorocznej edycji opracowano trzy zestawienia: ,,Filary Opolskiej Gospodarki”, ,,Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki” oraz ,,Top Sto Opolskiego Biznesu”. O kulisach pracy przy Złotej Setce opowiada mgr Sabina Klosa z Katedry Ekonomii, Finansów, Badań Regionalnych oraz Metod Ilościowych Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej.
Celem XI edycji Złotej Setki Opolszczyzny było przeprowadzenie badań ukazujących potencjał przedsiębiorstw województwa opolskiego przez pryzmat danych finansowych. Rezultatem tych badań było opracowanie list rankingowych wyróżniających przedsiębiorstwa kluczowe dla skali, stabilności i rozwoju gospodarki województwa opolskiego.
Jakie przyjęto założenia badawcze?
Lista rankingowa została opracowana na podstawie danych finansowych przedsiębiorstw (sprawozdań finansowych zamieszczonych w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz dokumentów finansowych, tj. rachunków zysków i strat oraz bilansów przedsiębiorstw). Należy podkreślić, że Złota Setka została przeprowadzona bez ankietowania przedsiębiorstw oraz analizy sytuacji finansowej poszczególnych firm, stąd też dane zostały zawężone do przedsiębiorstw mających obowiązek sprawozdawczy w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Tworząc zestawienia przyjęto dodatkowe kryteria, które musiały spełniać analizowane przedsiębiorstwa:
- osiągnięcie obrotu powyżej 20 000 000 zł w 2023 roku,
- dodatni wynik netto w latach 2023 i 2022,
- wykluczenie podmiotów tj. uczelnie, szpitale, instytuty badawcze, jednostki badawczo-rozwojowe, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych oraz przedsiębiorstwa, które ogłosiły upadłość.
Warunkiem koniecznym przeprowadzonych analiz był również dostęp do kompletnych danych finansowych przedsiębiorstw za lata 2023 oraz 2022 w systemie eKRS.
W ramach przeprowadzonych badań opracowano trzy rankingi:
- I RANKING – TOP STO OPOLSKIEGO BIZNESU
- II RANKING – FILARY OPOLSKIEJ GOSPODARKI
- III RANKING – FINANSOWE TYGRYSY OPOLSKIEJ GOSPODARKI
Na czym polega praca studentów oraz pracowników WEiZ przy rankingu?
W tegorocznej edycji Złotej Setki studenci koła naukowego „Maestros de la Economia” działającego na Wydziale Ekonomii i Zarządzania weryfikowali kompletność bazy przedsiębiorstw. Ich zadanie polegało na sprawdzeniu wstępnej bazy danych oraz jej poszerzeniu o nowe, istotne dla regionu przedsiębiorstwa, korzystając z różnych źródeł, w tym listy podatników podatku dochodowego od osób prawnych, u których wartość przychodu w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro. Lista ta jest udostępniana przez Ministerstwo Finansów. W trakcie pracy studenci zdobywali praktyczną wiedzę z zakresu finansów przedsiębiorstw, a także doskonalili swoje umiejętności w pracy zespołowej i terminowym realizowaniu zadań.
Z kolei pracownicy WEiZ (dr inż. Urszula Romaniuk, dr inż. Mirosława Szewczyk, mgr inż. Joanna Gronek, mgr Marlena Płuciennik, mgr Małgorzata Baldysz oraz mgr Sabina Klosa) zajmowali się zbieraniem danych finansowych z Krajowego Rejestru Sądowego, ich weryfikacją oraz przygotowaniem ostatecznej wersji trzech rankingów.
Czym zajmują się firmy zakwalifikowane w czołówce rankingu?
Województwo opolskie jako region relatywnie niewielki obszarowo, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą gospodarczą. Przedsiębiorstwa z tego regionu działają w niemal wszystkich sektorach gospodarki i wykazują wysoką konkurencyjnością na rynku. Wiele z nich odgrywa kluczową rolę w kreowaniu nowych trendów, przyczyniając się do rozwoju innowacji oraz stymulowania wzrostu gospodarczego w regionie.
Wśród firm zakwalifikowanych do czołówki rankingu dominują dwa główne sektory gospodarki (tendencja ta była widoczna również w poprzednich edycjach). W pierwszej setce ,,Filarów Opolskiej Gospodarki”, aż 61% przedsiębiorstw to firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego. Dodatkowo, 16% firm zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym oraz naprawą samochodów, włączając motocykle.
Podobna struktura działalności widoczna jest także w rankingu ,,Tygrysów Opolskiej Gospodarki” oraz rankingu ,,Top Sto Opolskiego Biznesu”. Oba te sektory stanowią istotną część aktywności najwyżej sklasyfikowanych firm, co wskazuje na ich znaczącą rolę w gospodarce regionu.
Czy – w porównaniu do lat poprzednich – zmieniły się miejsca na liście rankingowej?
Utworzone rankingi wykazały, że w badanym regionie istnieją firmy charakteryzujące się stabilnością finansową oraz o bardzo dobrej kondycji finansowej.
Naturalnym zjawiskiem w takich zestawieniach jest rotacja przedsiębiorstw – zarówno pod względem ich obecności w rankingu, jak i zajmowanych pozycji. Jednak można zauważyć, że istnieją przedsiębiorstwa, które systematycznie osiągają wysokie pozycje w rankingu, zwłaszcza jeśli chodzi o ,,Filary Opolskiej Gospodarki” czy ,,Top Sto Opolskiego Biznesu”, gdzie znajdują się firmy o ugruntowanej pozycji rynkowej. Natomiast w rankingu „Finansowe Tygrysy Opolskiej Gospodarki” rotacja przedsiębiorstw jest znacznie większa. Zarówno obecność firm, jak i ich pozycje w zestawieniu ulegają dynamicznym zmianom, co jest efektem zdefiniowanych kryteriów rangowania.
Warto zaznaczyć, że w aktualnych rankingach zanotowano obecność przedsiębiorstw, które nie figurowały w poprzednim roku, a także niektóre firmy z czołówki ubiegłorocznych zestawień, nie znalazły się w tegorocznych rankingach.
Złota Setka Opolszczyzny w mediach: