Wydział Ekonomii i Zarządzania
Politechnika Opolska
Gdzie jesteś: Strona główna / Rzemiosło – stan i zmiany w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym

Najnowsza książka poświęcona rzemiosłu jest już dostępna w wersji cyfrowej

Monografia Rzemiosło – stan i zmiany w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym / Craftsmanship – condition and changes in the local, regional and international dimension, napisana pod redakcją Wandy Musialik, Katarzyny Mazur-Włodarczyk i Saida Edaich, jest już dostępna w wersji cyfrowej.

Książka poświęcona została tematyce, której pozorna banalność kryje szereg fascynujących zjawisk. W jednym z tekstów znajdziemy opis działań konserwatora zabytków, w innym dylematy szlifierzy kryształów, a w kolejnych relację z przygotowania Polskiego Inkubatora Rzemiosła lub rozszyfrowanie sensu inicjatywy pedagogicznej <Apteczka prawna w biznesie>. Publikacja ukazuje też problemy współtworzenia kultury pracy w rzeczywistości gospodarczej Litwy, Czech, Chin czy też Maroka.

Zawartość tomu dopełniają opracowania prezentujące tradycję rzemiosła. Rozwiązaniom praktykowanym w czasach zagrożenia przyjrzano się przez pryzmat obronności Gdańska. A opisując okres destabilizacji gospodarczej zwrócono uwagę na sprawy edukacyjne i podatkowe. Do zbioru dołączono opis losów spuścizny obejmującej dokumenty cechowe przechowywane w Gnieźnie, jak również możliwości spożytkowania zbiorów opolskiego archiwum.

W powstaniu monografii uczestniczyli znawcy opisywanych zawodów i badacze reprezentujący szereg dyscyplin naukowych. Ich spostrzeżenia pozwoliły przygotować opracowanie ukazujące wielopłaszczyznowy obraz współczesnego rzemiosła oraz jego bogatej i fascynującej tradycji.

Zapraszamy do lektury!

Pliki do pobrania: