Wydział Ekonomii i Zarządzania
Politechnika Opolska
Gdzie jesteś: Strona główna / Podcasty

Podcasty

W ramach projektu edukacyjnego Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP. Edycja II Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej w ramach programu edukacji ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego zrealizował cykl podcastów na temat planowania kariery zawodowej i przedsiębiorczości.

Rozmawiamy z przedsiębiorcami, twórcami w szerokim tego słowa znaczeniu, ludźmi którzy odnieśli swoje sukcesy, idąc przez życie często w sposób niebanalny, ze sporą dozą odwagi, ale i ogromnymi talentami, które odkrywali w sobie kawek po kawałku:

  • Anna Laskowska;
  • Monika Bębenek;
  • Piotr Rojek.

Opowiedzieli nam, czym się zajmują oraz podsumowali swoje doświadczenia zawodowe, co stanowić może bardzo cenny drogowskaz i zbiór wskazówek dla młodych ludzi.

Prowadzącym rozmowy był dr inż. Piotr Bębenek, pracownik Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, biznesman, szkolący młodzież z zakresu inwestowania oraz studentów w technikach kreatywnego myślenia.

Anna Laskowska

Dyrektor zarządzająca Sony Music Publishing Poland na region Europy Wschodniej.

Pani Dyrektor jak sama mówi pracuje w branży muzycznej, czyli branży kreatywnej. Firma zajmuje się zarządzaniem autorskimi prawami majątkowymi do muzyki i tekstów – twórczością kompozytorów i autorów.
Pani Anna opisała element przedsiębiorczości w kontekście kreatywnego podejścia do stworzenia nowej wartości ekonomicznej. W jaki sposób twórczość intelektualną można zmonetyzować.
Bardzo optymistyczną pointą rozmowy było stwierdzenie, że przedsiębiorczość to tworzenie dobra.

Posłuchajcie całej rozmowy nt. branży, która mimo słabej namacalności 😉 stanowi filar naszej codzienności:

Monika Bębenek

Floral art Monika Bębenek Kwiaciarnia Zielona Gęś, Kwitnące Horyzonty szkoła florystyczna, vice mistrz Polski we florystyce, sędzia międzynarodowy, absolwent prestiżowej szkoły VEA w Moelv, w Norwegii, kierunek Experimental Plant Design, certyfikowany trener biznesu.

Biznes prowadzi z pasją i miłością do kwiatów, za pomocą których pozwala wyrażać emocje. Wybór rodzaju prowadzonej działalności stanowił u Pani Moniki naturalne przełożenie jej zdolności artystycznych oraz fascynacji kwiatami na sposób zarabiania na życie. Jak sama mówi biznes to zawsze wyzwanie i trzeba je podjąć, aby mieć szansę odnieść sukces w swojej branży.
Poza wszelkimi technicznymi i ekonomicznymi elementami kreowania własnego biznesu Pani Monika podkreśla jeszcze jeden niezwykle istotny element w zarządzaniu zespołem – empatię i zrozumienie ludzi, z którymi się pracuje. To właśnie zgrany zespół pracuje na pozytywny wydźwięk każdej podejmowanej czynności, a sztuką jest zarządzanie zespołem przez serce.

 Posłuchajcie całej rozmowy przekutej w mistyczną opowieść o florystycznej miłości oraz uwielbieniu wyzwań:

Piotr Rojek

Prezes Zarządu firmy DSR Spółka Akcyjna, jest dostawcą usług doradczych i rozwiązań informatycznych zwiększających efektywność działania przedsiębiorstw z sektora produkcyjnego.

Firma, którą zarządza, oferuje pełne spectrum rozwiązań informatycznych, które pomagają efektywnie produkować, co obejmuje działania począwszy od zbierania danych na halach produkcjach, aż po planowania produkcji.
Pan Piotr podkreślił rolę ryzyka, jakie należy podjąć, aby rozpocząć własny biznes, tak jak było to w jego przypadku, kiedy to z zespołu dwuosobowego firma urasta do rangi przedsiębiorstwa kilkudziesięciu osobowego.
Ocenił też rolę cech nabytych i wrodzonych, jakie kształtują przedsiębiorcze podejście do życia. Podkreślił rolę poczucia bezpieczeństwa podczas podejmowania ważnych zawodowych decyzji oraz wpływu konkurencyjności na podejście do pracy.

Posłuchajcie całej rozmowy nt. praktycznych elementów biznesu, bez których jego realizacja byłaby niemożliwa: