Studenci WEiZ uczestniczyli w programie Blended Intensive Programme (BIP) „INCREDIBLE” – Integrated approach for mental disabilities and specific learning disorders we Włoszech
Studenci z Wydziału Ekonomii I Zarządzania Politechniki Opolskiej wraz ze studentami z Université de Strasbourg (Francja), Kocaeli Üniversitesi (Turcja), Universitatea de Vest din Timișoara (Rumunia) oraz Università del Piemonte Orientale (UPO) w Novarze (Włochy), brali udział w zorganizowanym przez włoską uczelnię partnerską – Universita’ del Piemonte Orientale – programie Blended Intensive Programme (BIP) „INCREDIBLE” – Integrated approach for mental disabilities and specific learning disorders.
Tematem przewodnim było szerokie zagadnienie związane z zintegrowanym podejściem do niepełnosprawności umysłowej i specyficznych zaburzeń uczenia się.
Projekt podzielony był na dwie sesje:
Pierwsza odbyła się w dniach 22 kwietnia do 20 maja 2024 r. w formie wykładów on line wygłoszonych przez:
- Pana Dr. Roberto Pettinelli Ph.D., Panią Dr Maria Del Frate Ph.D. oraz Pana Dr. Stefano Rossa Ph.D. z Dipartimento di Studi Per l’Economia e l’Impresa (DISEI) w Novarze oraz Dipartimento Per lo Sviluppo Sostenibile e la Transizione Ecologica (DISSTE) w Vercelli na Università del Piemonte Orientale (UPO), wykład pt.: Introductory remarks and presentation of the Project Disability and specific learning disorders in the Italian legal system
- Panią Dr Silvia Favalli Ph.D. – wykład pt.: Human rights of persons with disabilities in International and EU law
- Pana Dr. Michele Salvagno Ph.D. – wykład pt.: Overview of specific learning disorders, definition of disorders and relapse in learning. Introduction to the study method and compensatory strategies
- Panią Dr. Valentina Mazzanti Ph.D. – wykłąd pt.: From specific learning disorders to the IT compensatory tool: presentation with methodological framework of the main compensatory software oraz Learning in native language and English: the intrinsic characteristics of languages and useful learning strategies
Druga sesja odbyła się we Włoszech na Università del Piemonte Orientale (UPO) w Novarze.
Poniedziałek, 27 maja 2024 r. był czasem na poznanie się i integrację. Nauczyciele wraz ze studentami zaprezentowali uczelnie macierzyste oraz miasta i kraje, z których przyjechali. Po uroczystym otwarciu i przywitaniu uczestników przez Rektora Università del Piemonte Orientale prof. Giancarlo Avanzi oraz prof. Fabrizię Santini – Rzecznika Europejskich Sojuszy Uniwersytetów, studenci wysłuchali wykładu pt.: Badania eksperymentalne nad niepełnosprawnością. Kilka dowodów z programu przeciwdziałającego stereotypom osoby z niepełnosprawnością wzroku, wygłoszonego przez prof. Prof. Samuele Poy i Prof. Sergio Burlacu z Università del Torino. Następnie wszyscy udali się na wycieczkę z przewodnikiem po Novarze – uroczym mieście z licznymi zabytkami.
We wtorek, 28 maja 2024 r. – studenci odbyli wizytę studyjną w MagazziniOZ w Turynie, podczas której mieli okazję odwiedzić szczególne miejsce, w którym pracują lub przyuczają się do zawodu osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji. Stowarzyszenie CasaOz, to nie tylko restauracja, bar, ale przede wszystkim miejsce, gdzie odbywają się szkolenia i staże zawodowe, gdzie wspiera się młodych ludzi i dorosłych oraz ich rodziny w radzeniu sobie z sytuacją niepełnosprawności. Po południu był czas na spacer i zwiedzanie Turynu.
Środa, 29 maja 2024 r., to intensywny dzień wykładowo-warsztatowy. Najpierw wykład pt.: Managing Biases and Discrimination in HR practice, przedstawił prof. Ugo Merlone z Università del Torino – psycholog i praktyk z wieloletnim stażem. W drugiej części studenci zostali podzieleni na międzynarodowe grupy i musieli zmierzyć się z casusami, i poradzić sobie z problemem dyskryminacji w pracy z wykorzystaniem technik aktywnego słuchania.
W czwartek, 30 maja 2024 r., uczennicy BIP brali udział w zajęciach i warsztatach w Vercelli. W ramach wykładu na temat Visit Vercelli: services and facilities at UPO, przedstawionego przez Dr. Resia Aruta i Dr. Cristina Conti z UPO, Studenci zapoznali się z udogodnieniami stworzonymi na uczelni dla osób z niepełnoprawnościami. Jednocześnie musieli wskazać jak ich macierzyste uczelnie wspierają studentów z szczególnymi potrzebami. W drugiej części dnia uczestnicy Programu odwiedzili Laboratorium multisensoryczne “L’arte si fa sentire” (Art makes itself felt) prowadzone przez Fondazione Museo Francesco Borgogna. Podczas pobytu w laboratorium uczestniczyli w warsztatach, mających na celu zmierzenie z sytuacją, w jakiej znajdują się osoby niewidome. Następnie podzielili się swoimi wrażeniami w ankiecie podsumowującej tę część warsztatów. Był również czas na krótkie zwiedzenia Vercelli, a wieczorem na uczestników czekała niespodzianka – zabawa integracyjna i aperitif przy muzyce w Campusie UPO.
Piątek 31 Maja 2024 r. to ostatni dzień pobytu na Università del Piemonte Orientale w Novarze. Wykład podsumowujący na temat International mobility at UPO: an overview przedstawiła Dr. Cristina Conti i Dr. Resia Aruta z UPO. Studenci reprezentujący uczelnie uczestniczące w Programie BIP nagrali filmik, w którym podzielili się swoimi wrażeniami z pobytu na Uniwersytecie w Novarze w Włoszech.
Wszystkie wykłady oraz warsztaty były bardzo ciekawe i inspirujące. Był to bardzo udany pobyt i niesamowicie spędzony czas.
W Programie BIP udział wzięli Studenci oraz Nauczyciele z uczelni:
- Université de Strasbourg, Francja – prof. Johanna Ratzel
- Kocaeli Üniversitesi, Turcja – dr Şahan Başaran
- Universitatea de Vest din Timișoara, Rumunia – dr Elisabeta Ostan
- Politechnika Opolska, Polska – dr Monika Haczkowska
WEiZ reprezentowali Studenci:
- Joanna Kulig
- Angelika Redas
- Dominik Ciszewski
- Sebastian Seniszyn
- Adam Strombek
Organizatorem był Dipartimento di Studi Per l’Economia e l’Impresa (DISEI) oraz Dipartimento Per lo Sviluppo Sostenibile e la Transizione Ecologica (DISSTE) na Università del Piemonte Orientale (UPO) w Novarze we Włoszech:
- Dr Roberto Pettinelli Ph.D.
- Dr Maria Del Frate Ph.D.
- Dr Stefano Rossa Ph.D.
Pliki do pobrania:
Program (1)
Program (2)